Inwestowanie w obligacje

Jeżeli jesteś na etapie wyboru sposobu inwestowania swoich oszczędności, na pewno nie raz spotkałeś się z takimi pojęciami jak akcje i obligacje. Ponieważ obydwa rodzaje lokowania środków są dosyć podobne do siebie, musisz wiedzieć na czym polegają różnice, zanim zdecydujesz się na któryś z tych wariantów.

Zarówno obligacje, jak i akcje są jednym ze sposobów, które dają organizacjom możliwość otrzymania dodatkowych środków. Wówczas, gdy akcje są popularne przede wszystkim wśród przedsiębiorstw, inwestowanie w obligacje jest możliwe nawet w kontekście całego kraju. Oznacza to, że nabywając obligacje od państwa, faktycznie powierzasz mu część swoich oszczędności.

Pierwsza istotna różnica pomiędzy tymi dwoma sposobami na zarabianie jest taka, że nabywając akcję jakiejś organizacji, w praktyce kupujesz dostęp do udziału w zyskach tej firmy, a Twój dochód będzie pojawiał się w postaci regularnych dywidend. Inna sytuacja jest w przypadku obligacji. Jeżeli zdecydujesz się na nabycie tego rodzaju dokumentu od firmy czy od państwa, będzie to oznaczało, że pożyczyłeś tej instytucji swoje środki. A więc, wypłata z reguły odbywa się w momencie ukończenia terminu obligacji. Pełniąc rolę kredytodawcy, oczywiście, otrzymasz określone odsetki.

Jak będziesz mógł zauważyć, kolejne różnice pomiędzy inwestowaniem w obligacje a inwestowaniem w akcje będą właśnie wynikały z natury tych dokumentów. Na przykład w przypadku bankructwa przedsiębiorstwa, Ty, jako właściciel obligacji, otrzymasz zwrot swoich pieniędzy w pierwszej kolejności, razem z innymi kredytodawcami. Jeżeli jednak będziesz posiadaczem akcji, niestety będziesz upoważniony do otrzymania zainwestowanych środków jako ostatni.

Również musisz wiedzieć, że sam obowiązek wypłacania środków właścicielowi papierów wartościowych, w przypadku tych sposobów lokowania pieniędzy, znacznie się różni. Inwestowanie w obligacje wymaga bezwzględnego zwrotu Twoich środków. Jeżeli powstanie taka sytuacja, że przedsiębiorstwo nie będzie w stanie zwrócić Twojego kapitału, będziesz miał prawo do jego odzyskania na drodze sadowej. Będąc posiadaczem akcji, nie zawsze możesz liczyć na zwrot pieniędzy. Takie kwestie są ustalane na etapie nabycia akcji.

W tej chwili już masz pewny obraz różnic pomiędzy dwoma sposobami inwestowania.  Zwróć swoją uwagę również na to, że właściciel akcji jest w pewnym sensie częścią zarządu tej firmy, wówczas, gdy posiadanie obligacji Cię do tego nie upoważnia.

Warto przeczytać także: Zarabianie na walutach w Internecie. Wybierz odpowiedni sposób inwestowania dla siebie i zadbaj o to, by pomnożyć swój kapitał. Możesz zyskać finansową niezależność podejmując odpowiednie decyzje finansowe.